7 pigiausios šalys gyventi

Posakis „pigios šalys“ daugeliui kelia ne pačias maloniausias asociacijas: nusikalstamumas, pavojai, purvas gatvėse. Į pasirinkimą įtraukėme tik tas vietas, kuriose galėsite leisti laiką ir turiningai, ir saugiai.

Papasakosiu, kur skristi, kiek kainuoja nakvynė, maistas ir kelionės prieinamose turistinėse šalyse, ir pasidalinsiu patarimais, kaip sutaupyti pinigų kiekvienoje iš šių šalių.

Indonezija
Kelionės lėktuvu į Indoneziją 2023 metų žiemą yra gana brangios: apie 44 000 rublių į Džakartą (sostinę) ir apie 53 000 rublių į Denpasarą (Balis) į vieną pusę. Tačiau Azijos mėgėjai Indoneziją vis dar laiko jei ne pigiausia šalimi gyventi, tai nebrangia vieta ilgoms atostogoms.

Įperkamiausi lėktuvų bilietai, nakvynės ir maisto kainos yra lietingojo sezono metu, kuris Indonezijoje būna žiemą ir pavasarį. Išimtis yra Naujųjų metų atostogos, kai yra daug turistų, nepaisant periodinių tropinių liūčių.

Šalyje didelis būsto pasirinkimas – nuo ​​kuklių kambarių nakvynės namuose iki didžiulių vilų su baseinais. Populiariausia vieta tarp turistų išlieka Balio sala. Tai gal ir nėra pati pigiausia vieta gyventi Indonezijoje, tačiau čia yra pačios komfortiškiausios sąlygos: net ir nebrangiame būste dažniausiai yra karštas vanduo, belaidis internetas, baldai ir buitinė technika. Žiemai vieno kambario butą su virtuve galite rasti už maždaug 6 000 000 IDR (Indonezijos rupijų) – tai yra apie 28 000 rublių per mėnesį.

Jei nenorite patys gamintis maisto iš prekybos centro, už beveik centus galite valgyti vietinėse kavinėse, vadinamose warungs. Kainos priklauso nuo turistinių objektų artumo. Pigiausiu atveju užkandžiai kainuoja apie 22 000 IDR (~ 100 ₽), karšti patiekalai – apie 32 000 IDR (~ 150 ₽).

Daugelis žmonių važiuoja į Balį plaukioti banglente už biudžetą. Galite išsinuomoti lentą vienai dienai gana pigiai – per 200 000 IDR (~ 1000 ₽).

Populiariausias transportas čia – dviračiai. Vidutinė nuomos kaina per dieną yra maždaug 75 000 IDR (~ 350 ₽). Apsimoka dviratį išsinuomoti ilgam laikui. Taip pat galite keliauti viešuoju transportu – mikroautobusais, vadinamais „bemo“. Jais daugiausia naudojasi vietiniai gyventojai, bilieto kaina yra apie 4250 IDR (~ 20 ₽).

Maisto kainos:

karštas patiekalas kavinėje – 32 000 IDR (~ 150 ₽);
kavos puodelis – 13 200 IDR (~ 62 ₽);
duona parduotuvėje – 11 000 IDR (~ 51 ₽);
kilogramas bananų – 19 000 IDR (~ 89 ₽).
Būsto kainos:

Atskirą kambarį svečių namuose galima išsinuomoti už 3 200 000 IDR (~ 16 000 ₽) per mėnesį.
Vieno kambario butas mėnesiui kainuoja nuo 6 000 000 IDR (~ 28 000 ₽) per mėnesį.

Vietnamas
Paklausus, kurioje šalyje pigiausia gyventi, daugelis turistų įvardins Vietnamą. Jame yra viskas, ko reikia nebrangioms atostogoms: visada šilta ir saulėta, daug paplūdimių, žemos būsto kainos, prieinama ir egzotiška virtuvė.

Pigiausias laikas čia skristi yra turizmo sezono pabaigoje arba pradžioje. Rugsėjo ir gegužės mėnesiais vis dar nėra tvankios šilumos, o lyja daugiausia naktimis. Be to, ne sezono metu dažnai taikomos geros nuolaidos lėktuvų bilietams.

Vietname neapsieisite be grynųjų pinigų. Kortelės priimamos ne visur, o už atsiskaitymą negrynaisiais pinigais dažnai imamas komisinis mokestis, kuris siekia 5 proc. Geriausia atsinešti grynųjų dolerius ar eurus ir iškeisti juos į Vietnamo dongus (VND). Tai galima padaryti vienoje iš juvelyrinių dirbinių parduotuvių: dažniausiai ten yra šiek tiek palankesnis kursas nei valiutos keityklose ar viešbučiuose. Rubliai ne visur ir nepalankiu kursu keičiami, todėl nereikėtų jų imti su savimi.

Nebrangiai galite įsigyti būtiniausių prekių, buitinės chemijos, indų ir drabužių viename iš tinklo prekybos centrų, tokių kaip „Mega Mar“ ar „Big C“.

Šalyje gerai išvystytas transportas. Nustatyti tiek miesto, tiek tarpmiestiniai skrydžiai. Dauguma autobusų yra nauji, su oro kondicionieriais. Tuo pačiu metu kelionės viešuoju transportu kaina yra pigiausia regione – 8 tūkst. VND (24 ₽). Taksi kainuoja daug daugiau: vairuotojai turistams net ir už trumpas keliones dažnai atsiskaito apie 1400 rublių.

Maisto kainos:

ryžių porcija su daržovėmis, mėsa ar jūros gėrybėmis kainuoja nuo 20 000 VND (~ 60 ₽);
litras vietnamietiškos pho bo sriubos – 40 000 VND (~ 120 ₽);
keturi spyruoklės (banh seo) – 60 000 VND (~ 179 ₽);
duona parduotuvėje – 10 000 VND (~ 30 ₽);
litras pieno – 30 000 VND (~ 90 ₽).
Būsto kainos:

Nedidelį viešbučio kambarį Ho Chi Minh mieste galima išsinuomoti už maždaug 350 000 VND (~ 1050 ₽) nakčiai.
Vieno kambario buto nuoma prie jūros mėnesiui – 6 000 000 VND (~ 18 000 ₽). Komunaliniai mokami papildomai.
Dviejų kambarių butą su vaizdu į jūrą ir dizainerio renovaciją galima išsinuomoti už 10 600 000 VND (~ 32 000 ₽) per mėnesį.

Laosas
Viena iš trijų Pietryčių Azijos „Auksinio trikampio“, kuriai taip pat priklauso Tailandas ir Birma, šalių. Valstybė neturi prieigos prie jūros ir nenusistovėjusio turistų srauto. Dėl šios priežasties Laosas dažnai patenka į pigiausių šalių sąrašą.

Pagrindinė kelionės į Laosą kaina yra lėktuvo bilietai. Šiuo metu tarp Laoso ir Rusijos nėra tiesioginio ryšio. Galite skristi vienu ar dviem persėdimais – kelionė trunka vidutiniškai 30 valandų, o bilietai į vieną pusę kainuoja nuo 37 000 rublių. Bet visa kita Laose pigu.

Interneto prieiga prieinama ne visur šalyje, todėl daugelis viešbučių su patraukliomis kainomis neturi interneto svetainių. Jų galite rasti tik vietoje, apsilankę šalyje. Pirmą kartą keliaujant į Laosą geriau apsisaugoti ir nakvynę užsisakyti iš anksto. Ištyrę situaciją, kitą kartą galėsite sustoti jums patinkančioje vietoje.

Turistinėse kavinėse kainos yra maždaug dvigubai didesnės nei vietos gyventojams skirtose įstaigose. Sotūs kelių patiekalų pietūs kelionių įstaigoje kainuos apie 107 000 Laoso kipų (LAK), tai yra maždaug 450 rublių. Kavinėje, kurioje valgo vietiniai, sumokėsite eilės tvarka mažiau, tačiau meniu dažniausiai nėra, o maistas labai aštrus.

Paslaugų rinka šalyje nesusiformavusi, todėl kainos įvairiose vietose labai skiriasi. Pavyzdžiui, pietūs autentiškoje kavinėje, kurioje nėra angliško meniu, gali kainuoti mažiau nei dolerį. O kavinėje, kur yra angliškas meniu, už tokius pietus gali prašyti 10 USD.

Maisto produktus geriau pirkti turguje: čia daugiau įvairovės, o ir prekės šviežesnės. Vietos gyventojai dažnai lankytojams sako, kad kainos yra du ar tris kartus didesnės, todėl svarbu nesidrovėti derėtis. Tai taikoma daržovėms ir vaisiams, tuk-tukams ir valtims, suvenyrams ir net pažintinėms kelionėms.

Maisto kainos:

pagrindinis patiekalas nebrangioje kavinėje vietiniams – 21 600 LAK (~ 90 ₽);
kavos puodelis – 14 500 LAK (~ 60 ₽);
kilogramas mango – 24 000 LAK (~ 100 ₽).
Būsto kainos:

Visavertis butas kainuos apie 3 600 000 LAK (~ 15 000 ₽) per mėnesį.
Pigiausias apgyvendinimas – vieta nakvynės namuose – kainuos apie 1 920 000 LAK (~ 8 000 ₽) per mėnesį.
Už 12 000 000 LAK (~ 50 000 ₽) galite išsinuomoti namą mėnesiui.

Mianmaras
Mianmaras (dar žinomas kaip Birma) ilgą laiką išliko viena paslaptingiausių vietų žemėje. Šalis sienas atvėrė tik 2011 metais, nuo tada čia plūsta keliautojai iš viso pasaulio. Pastaraisiais metais čia buvo daug rusų turistų. Tai nauja paskirties vieta, o kainos mažesnės nei populiaresnėse regiono šalyse.

Tiesioginių skrydžių iš Rusijos į Mianmarą nėra. Bilietas su vienu ar dviem persėdimais kainuos nuo 36 000 rublių. Į šalį galite patekti per tris miestus: Naypyitaw, Yangon arba Mandalay.

Vos prieš porą metų Mianmare buvo sunku užsisakyti viešbutį: nakvynės galimybių internete buvo labai mažai. Dabar dėl to nėra jokių problemų – galite rasti viešbutį ar butą, atitinkantį bet kokius poreikius, dauguma būstų turi atsiliepimų.

Daugelis turistų sustoja didžiausiame šalies mieste Jangone. Dažniausiai jie renkasi vieną iš dviejų rajonų, kur galima rasti nebrangų būstą: Britų kvartalą prie Sule pagodos arba teritoriją aplink Švedagono pagodą.

Vidutiniškai maistas vienam žmogui per dieną kainuoja apie 10 500 Mianmaro kyatų (MMK) – maždaug 350 rublių. Pigiausia valgyti ten, kur valgo vietiniai: tinklinėse kavinėse, mini valgyklose turguose ir iš gatvės maisto pardavėjų.

Mianmare yra dvi pagrindinės tarpmiestinio transporto galimybės: lėktuvai ir autobusai. Tarpmiestinio transporto kaina užsieniečiams yra 1,5 karto didesnė nei vietos gyventojams. Miestuose galite keliauti autobusu, bilieto kaina visiems keleiviams – 200 MMK (9 ₽).

Maisto kainos:

pietūs ar vakarienė kavinėje vietiniams – apie 5000 MMK (~ 350 ₽);
litras pieno parduotuvėje – vidutiniškai 3700 MMK (~ 125 rubliai);
balta duona – 3000 MMK (~ 100 ₽).
Būsto kainos:

Vieta nakvynės namuose kainuoja vidutiniškai 15 000 MMK (~ 500 ₽) per dieną.
Atskirą kambarį svečių namuose Ngwe Saung galima išsinuomoti už 360 000 MMK (~ 12 000 ₽)
Vieno kambario butą mėnesiui galima išsinuomoti vidutiniškai už 990 000 MMK (33 000 RUB).

Bolivija
Atrankoje vieta buvo ne tik Azijos šalims. Bolivija yra Pietų Amerikos šalis, kurioje turistai taip pat gali mėgautis nebrangiu gyvenimu. Nuo lapkričio iki vasario – lietingasis sezonas, šiuo laikotarpiu galima įsigyti bilietus su nuolaida. Bilietas į vieną pusę 2023 m. vasario mėn. kainuoja nuo 68 000 rublių.

Viešbučiai Bolivijoje neoficialiai skirstomi į vietinius ir europietiškus. Pirmuosiuose nakvynė pigesnė, dažniausiai jie nurodomi iškabomis ispaniškai: Alojamiento arba Residencial. Paprastai šie viešbučiai siūlo puikią kainą, tačiau prieš mokant verta apžiūrėti kambarį.

Bolivijoje galima skaniai ir nebrangiai pavalgyti. Vietinėse kavinėse galite užsisakyti „almuerzo“ – savotiškus verslo pietus su sriuba, karštu maistu ir desertu. Vidutiniškai tai kainuoja 25 Bolivijos bolivianus (BOB), tai yra maždaug 250 rublių. Tradiciniai patiekalai pigesni nei europietiški.

Bolivija yra dar viena vieta, kur tikrai galite patobulinti savo derybinius įgūdžius. Normalu, kad vietiniai prekybininkai prekių kainą derina pagal pirkėjo galimybes. Ši taisyklė galioja turguose ir gatvės parduotuvėse, bet ne parduotuvėse, kavinėse ir viešbučiuose.

Šalyje išvystytas miesto transportas, kelionė autobusu gana pigi – 2 BOB (~ 20 ₽). Kelionė taksi yra daug brangesnė: 10 BOB (~ 100 ₽) už 1 km. Tokia aukšta kaina paaiškinama didelėmis degalų sąnaudomis.

Maisto kainos:

sotūs pietūs vienam – 25–35 BOB (~ 250–350 ₽);
didelė mėsos pica – 55 BOB (~ 560 ₽);
500 gramų baltos duonos prekybos centre – 8 BOB (~ 80 ₽);
litras pieno – 6,5 BOB (~ 60 ₽).
Būsto kainos:

lova nakvynės namuose – 70 BOB (~ 700 ₽) per dieną;
paprastas kambarys su dušu ir internetu – 140 BOB (~ 1400 ₽) per dieną;
trijų žvaigždučių viešbutis La Paso centre – 350 BOB (~ 3500 ₽) per dieną.

Argentina
Dabar rusams sunku ir brangu patekti į Argentiną. Skrydis iš Maskvos su trimis persėdimais kainuos nuo 50 000 rublių ir truks 33 valandas. Greičiausias skrydis su vienu persėdimu Stambule kainuoja 116 000 rublių.

Argentina jau daugelį metų taiko griežtus užsienio valiutos apyvartos apribojimus. Dėl to atsirado juodųjų valiutų rinka, kurioje doleris kartais buvo duodamas dvigubai daugiau pesų nei pagal oficialų kursą. 2015 m. apribojimai buvo panaikinti ir skirtumas tarp tarifų sumažėjo, tačiau jis vis dar išlieka reikšmingas. Taip susidaro palankios sąlygos keistis pinigais.

Į kelionę geriausia pasiimti grynųjų pinigų. Palankiausias valiutos keitimo kursas yra Buenos Airių centre, nes ten yra didžiausia užsienio valiutos keitimo sandorių konkurencija.

Didžiuosiuose Argentinos miestuose yra didelis viešbučių ir apartamentų pasirinkimas su palyginti pigiu apgyvendinimu. Jei planuojate apsistoti sostinėje, geriausia likti centre, kad sutaupytumėte laiko ir pinigų kelionėms.

Kelionė autobusu ar metro kainuos apie 93 Argentinos pesus (ARS), tai yra maždaug 35 rubliai. Miesto dviračiais Buenos Airėse galima naudotis nemokamai. Taksi kainos čia taip pat gana žemos: kelionės kaina retai viršija 1500 ARS (~ 560 ₽).

Maisto kainos kavinėse ir bakalėjos parduotuvėse čia ne brangesnės nei Rusijoje. Vietos, kur maistas pigiausias, yra rajonuose, kur daug vietinių. Buenos Airių verslo rajone San Nicolas yra daug nebrangių kavinių studentams ir biuro darbuotojams. Čia galite sočiai pavalgyti už 1350 ARS (~ 500 ₽). Sostinėje gausu ir ekonomiškų išsinešimui skirtų vietų.

Maisto kainos:

litras pieno prekybos centre – 140 ARS (~ 53 ₽);
balta duona – 170 ARS (~ 64 ₽) už 500 gramų;
pagrindinis patiekalas kavinėje – 533 ARS (~ 200 ₽);
puodelis espreso – 230 ARS (~ 86 ₽).
Būsto kainos:

penkių žvaigždučių viešbutis – nuo 18 700 ARS (~ 7 000 ₽) per dieną;
trijų žvaigždučių viešbutis – nuo 9350 ARS (~ 3500 ₽) per dieną;
vieta nakvynės namuose – 2700 ARS (~ 1000 ₽) per dieną.

Juodkalnija
Juodkalnija yra viena nebrangiausių ir šilčiausių Europos šalių. Oro uostai yra dviejuose miestuose: Podgoricoje ir Tivate. Šiuo metu tiesioginių skrydžių tarp Maskvos ir Juodkalnijos nėra, tačiau galite skristi su persėdimu Stambule arba Belgrade. Bilietų kainos prasideda nuo 32 000 ₽. Skrydis su dviem persėdimais kainuoja nuo 16 000 ₽.

Turizmo sezonas Juodkalnijoje trunka nuo balandžio iki spalio. Nuo lapkričio iki vasario pabaigos pajūryje dažnai lyja, tačiau dienos dar šiltos: oro temperatūra sušyla iki +12–15 °C. Pirkdami bilietus šiam laikotarpiui galite sutaupyti nemažai pinigų ir pailsėti be minios turistų.

Juodkalnija aktyviai kuria viešbučius, o butų nuoma yra vienas iš pagrindinių būdų užsidirbti vietos gyventojams. Dėl šių priežasčių nuomos pasiūlymų čia visada pakanka ir turistai neturi problemų dėl būsto.

Maistas kainuoja maždaug tiek pat, kiek Maskvoje. Kavinės ir restoranai su mažiausiomis kainomis yra įsikūrę toli nuo jūros. Už 5 € (~ 380 ₽) galite suvalgyti sočią guliašo sriubą (vadinamą „chorba“) ir įspūdingo dydžio giroskopus. Jūros gėrybių ir žuvies kainos Juodkalnijoje Rusijos turistams atrodys per didelės. Turguje Dorado galima nusipirkti už 9 € (~ 700 ₽) už vnt. Ant grotelių keptos lašišos porcija restorane kainuos vidutiniškai 40 € (3060 ₽). Turguose galima rasti nebrangių ir šviežių vaisių bei daržovių. Mažiausios produktų kainos – prekybos tinkle IDEA.

Tarpmiestinių autobusų kaina yra gana didelė. Pavyzdžiui, norint patekti iš Kotoro į Ulcinj (87 km greitkeliu), teks sumokėti 8 € asmeniui. Tuo pačiu metu automobilio nuoma parai kainuoja vidutiniškai 15 € (~ 1150 ₽). Galite išsinuomoti automobilį mėnesiui už sumą nuo 350 € (~ 26 800 ₽).

Būsto kainos:

svečių namai prie jūros – 33 € (~ 2530 ₽) parai;
nebrangus viešbutis pėsčiomis nuo jūros – 40 € (~ 3060 ₽) parai;
vieta nakvynės namuose – nuo 15 € (~ 1150 ₽) parai;
studijos tipo buto nuoma mėnesiui – 400–450 € (~ 30–35 000 ₽).
Maisto kainos:

pietūs asmeniui – 12 € (~ 918 ₽);
tautinis kotletas (pljeskavica) – 5 € (~ 380 ₽);
šviežiai spaustos apelsinų sultys – 2–3 € (~ 150–230 ₽);
duonos kepalas – 0,6 € (~ 45 ₽);
litras pieno – 0,8 € (~ 61 ₽).

Patarimai turistams
1. Pasistenkite savo atostogas planuoti ne sezono metu, o šiek tiek prieš ar po jo. Paprastai oras kurortuose šiuo metu yra gana šiltas, o skrydžių, apgyvendinimo, maisto ir ekskursijų kainos yra daug mažesnės.

2. Vykdami į užsienį apsidrauskite visą viešnagės laiką. Kad ir kokia draugiška būtų šalis, neturėtumėte pamiršti savo saugumo. Tas pats kritimas nuo dviračio gali baigtis apsilankymu ligoninėje ir nemenka medicinine sąskaita.

3. Prieš vykstant į kai kurias egzotiškas šalis, pasiskiepyti reikia prieš 4-8 savaites. Pavyzdžiui, norint keliauti į Boliviją, reikės pasiskiepyti nuo difterijos ir meningokokinės ligos.

4. Nesineškite į paplūdimį ar į ekskursijas vertingų daiktų ar didelių pinigų sumų. Saugiau juos palikti viešbučio seife. Naudokite spinteles su savo užraktu, kad niekas negalėtų atidaryti seifo kitu raktu.

5. Valgykite tose pačiose įstaigose kaip ir vietiniai. Sutaupysite ne tik maistui, bet ir patirsite vietinės virtuvės skonį. Tokiose vietose meniu dažnai nėra, tačiau telefone norimą patiekalą galite parodyti paveikslėlyje.

6. Jei važiuojate taksi, kelionės kainą aptarkite su vairuotoju iš anksto. Geriau užsirašykite sumą ir parodykite taksi vairuotojui, kad įsitikintumėte, jog vienas kitą suprantate. Nepamirškite, kad kartais sukčiai reikalauja, kad kiekvienas keleivis kelionės pabaigoje sumokėtų tam tikrą sumą. Dėl to taip pat reikėtų derėtis krante.